Obecné zásady obsahu a rozsahu projektových dokumentací elektro
Kde je definován obsah té které dokumentace? Co jsou standardní, a co už nadstandardní činnosti projektanta? Co spadá pod projekční činnosti, a co už naopak pod inženýrské činnosti? A co jsou speciální odborné činnosti? Co se má řešit v rámci BIM?
Základní normou, definující názvosloví ohledně dokumentací, je ČSN EN ISO 10209
Základní normou, definující pravidla zpracování dokumentace elektro, je ČSN EN 61082-1 ed. 3
Vypracování položkového výkazu výměr je povinné:
v rámci dokumentace pro provádění stavby (mimo stavby pro bydlení), část technika prostředí staveb, profese silnoproud (viz písm. p) a písm. x) kapitoly D.1.2.5.1 v Příloze č. 8 vyhlášky č. 131/2024 Sb.)
v rámci dokumentace pro provádění stavby (mimo stavby pro bydlení), část technická a technologická zařízení (viz písm. af) a písm. ao) kapitoly D.2.2 v Příloze č. 8 vyhlášky č. 131/2024 Sb.)
v rámci dokumentace pro provádění stavby (u staveb pro bydlení), část technika prostředí staveb, profese silnoproud (viz písm. p) a písm. w) kapitoly D.2.5.1 v Příloze č. 9 vyhlášky č. 131/2024 Sb.)
Rozpočet (= zjednodušeně oceněné výkazy) jako součást projektové dokumentace historicky vyžadovaly vyhláška č. 163/1973 Sb. (zrušena k 1. 1. 1982), vyhláška č. 105/1981 Sb. (zrušena k 1. 3. 1987), vyhláška č. 5/1987 Sb. (zrušena k 15. 3. 1990), vyhláška č. 43/1990 Sb. (zrušena k 1. 7. 1992). Od roku 1992 neexistuje legislativní povinnost, aby jakákoli dokumentace ve stavebnictví obsahovala i rozpočet (viz i sloupec nadstandardní projektová činnost v odkazované metodické pomůcce níže). Navíc projektant a rozpočtář jsou dvě rozdílné profese; projektant nemá povinnost být současně rozpočtářem, a naopak.
Pozn.: pod tímto textem by měl být zobrazen obsah odkazovaného PDF; pokud nic vidět není, zkuste prosím celou kapitolu několikrát sbalit/rozbalit; mělo by se to spravit.
Odkazované vyhlášky výše ve více či méně obdobné podobě uvádějí, že projektová dokumentace vždy obsahuje části:
A Průvodní zpráva B Souhrnná technická zpráva C Situační výkresy D Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
Které z těchto částí má zpracovávat projektant elektro?
Pokud však projektant elektro ničím subdodavatelem není, a zpracovává či zajišťuje celou projektovou dokumentaci sám (typicky projekty pro distribuce, samostatné projekty veřejného osvětlení, samostatné projekty fotovoltaických elektráren; tedy projekty, kde kupříkladu žádný architekt nefiguruje), pak musí sám zpracovat či zajistit všechny požadované části projektové dokumentace, čili všechny části "A" až "D". U toho nicméně nesmí opomíjet, že k výkonu činností, přesahující jeho obor autorizace, je povinen přizvat osoby s příslušnou autorizací. [1]
Zdali projektant elektro v takovémto případě zajišťuje i dokladovou část záleží na tom, zdali zajišťuje i inženýrskou činnost (viz odkazované metodické pomůcky ČKAIT výše).
Zajistit dokumentaci skutečného provedení je primárně úkolem zhotovitele v rámci dodávky díla (viz citace výše). Zdali si ji zajistí vlastním projektantem, anebo zdali si ji u někoho objedná, je starost zhotovitele. V metodických pomůckách ČKAIT pro Pozemní stavby (A 4.1.1) a pro Technologické stavby (A 4.1.2) je stanoveno, že z hlediska projektanta spadá dokumentace skutečného provedení mezi nadstandardní činnosti v rámci autorského dozoru:
Pozn.: pod tímto textem by měl být zobrazen obsah odkazovaného PDF; pokud nic vidět není, zkuste prosím celou kapitolu několikrát sbalit/rozbalit; mělo by se to spravit.